Obranné prostředky a zbraně z hlediska sebeobrany

5104x

Teleskopické obušky

Teleskopické obušky jsou vlastně malé vysouvací ocelové trubky. Vyrábí se v různých velikostech, od miniteleskopů (31 cm otevřený) až po 26” tyče (67 cm). Zavřené se dají běžně nosit na opasku nebo v kabelce, otevřené Vám spolehlivě dovolí zasahovat útočníka a přitom si udržet životně důležitý distanc. A to je například v případě obrany proti noži zásadní věc. Má okamžitý zastavovací účinek, při boji nedochází ke krvácení. Dá se použít i v nebojových situacích – při první pomoci jako vratidlo improvizovaného škrtidla, na rozbití skla při autonehodě… Nad variantou z nekalené oceli ani nemá cenu přemýšlet, při silnějším úderu je riziko ohnutí jednotlivých částí. Vyplatí se připlatit za kalenou ocel. Pro efektivní používání je nutný alespoň základní výcvik, ale potom dostanete všestranně použitelnou zbraň. Výhodou je i to, že ve většině zemí je povolené jeho volné nošení. Existují i svítilny, které se stanou součástí obušku a zvyšují užitnou hodnotu celé zbraně.

Cena od 500 Kč do 3300 Kč.

Výhody: Skladnost, udržení odstupu, možnost volby jak bude útok fatální

Nevýhody: pro efektivní použití nutný výcvik.

Přijďte na kurz sebeobrany s teleskopickým obuškem 🙂

Kubotan 
Kubotan (jawara) je malá plastová, dřevěná nebo kovová tyčka. Při použití se drží v pěsti, v dolní části ruky potom vyčnívá malý hrot. Útoky jím vedené soustřeďují sílu celé paže (nebo celého těla) a energii úderu do jednoho bodu, dá se použít i v tlaku (například při vyproštění z úchopu). Můžete jej nosit i na klíčích jako přívěšek, v kabelce či v batohu. Výhodou je, že na první pohled není patrné, že jde o zbraň. Jeho nošení je legální snad všude kromě Velké Británie, což je taky pozitivní. Nevýhodou je nutnost bezprostředního kontaktu s útočníkem, na druhou stranu je potom každý úder daleko efektivnější.

V poslední době se rozšířila “taktická pera” – kovová propiska speciálně tvarovaná pro použití jako kubotan. Dá se nosit ještě lépe než běžný kubotan, navíc je pohotověji při ruce.
Nepůsobí agresivně, je pohotově po ruce a v případě nutnosti s ním můžete jít i do míst, kam se s normální zbraní nedostanete. Nechci působit nijak návodně, nicméně téměř žádné místo za bezpečnostním rámem už pro Vás nemusí znamenat, že jste bez možnosti zvýšit potenciál Vaší obrany.

Druhou možností je všechny zbraně samozřejmě odevzdat a nechat svou bezpečnost výhradně na někom, komu na Vás ani trochu nezáleží, je demotivovaný svou prací a vlastně ji ani nikdy dělat nechtěl 🙂

I tuto zbraň vám můžeme s klidným svědomím doporučit.

Cena od 100 Kč do 2000 Kč

Výhody: dostupnost, nenápadnost, účinnost (což z něj dělá dobrou zbraň pro ženskou sebeobranu)

Nevýhody: nutnost bezprostředního kontaktu, pro efektivní použití nutný výcvik

 Nůž 

Oproti některým systémům nepovažujeme nůž za dobrou sebeobrannou zbraň pro “běžné” použití. Je sice dobře dostupný a “říznout umí každý”, ale nevýhod je daleko víc. Největší je ta, že při boji nožem vždycky teče krev – a téměř vždycky se nějak pořeže i ten,kdo se nožem brání. To je enormní riziko nákazy, s rukou od krve mizí jistota úchopu, nehledě na psychický tlak. Velmi špatně se používá tak, aby měl nesmrtící účinek. A ani zastavovací účinek není okamžitý, během boje se běžně stává, že člověk řeznou ránu ani nezaregistruje. Pro obránce je to také velký psychický tlak – “vrazit” do někoho nůž vyžaduje velké vnitřní odhodlání.
Nože mohou být buď s pevnou čepelí nebo zavírací. Zavírací potkáme na ulici rozhodně častěji.
Samostatnou kapitolou jsou vrhací nože – máme za to, že hodit po někom nůž je nejrychleší způsob, jak ozbrojit soupeře.
Nůž můžeme jednoznačně doporučit jako výborný všestranně použitelný pracovní nástroj, k sebeobraně už méně.
Cena: od 100 Kč za “tržnicové speciály” až po desetitisíce za kvalitní výrobce (Rockstead). Z hlediska sebeobrany není přímá úměra mezi cenou a využitím.

Výhody: dostupnost, snadné nošení, universálnost použití

Nevýhody: fatalita při použití, pro efektivní použití nutný výcvik, riziko nákazy

Střelné zbraně

Střelné zbraně mají několik nepopiratelných výhod. Dosah až ve stovkách metrů, velký účinek (i když ne zdaleka jako ve filmech), možnost střílet z každé polohy. Možnost použití i při zranění- pokud vám funguje mozek a jedna ruka, pořád jste nebezpeční. Můžete řešit sebeobrannou situaci na větší vzdálenost a nedostat se tak do fyzického dosahu útočníka a jeho zbraně.

Je tu ovšem i řada nevýhod – nutnost zbrojního průkazu (vycházíme samozřejmě z toho, že je zbraň držená legálně), veliké riziko zranění nezúčastněných osob (účinnost střely může být až ve stovkách metrů, při prostřelení útočníka může dojít ke zranění dalších osob). Nutnost skrytého nošení a s tím spojená malá rychlost vytažení – proti útočníkovi s nožem který je blíž než 6 metrů je obrana pistolí pro průměrně vycvičeného střelce zhola nemožná. Navíc jako každý mechanismus je náchylná k zaseknutí. Velká nevýhoda je vysoké riziko smrti po zásahu. Zapomeňte na zásah do nohy. Nejen že zásah tak malého cíle je v bojových podmínkách těžko proveditelný, ale i v nohách jsou velké tepny, při jejichž zasažení nastává smrt do několika minut.

I samotné nošení zbraně s sebou přináší mnohá úskalí. Předně Vás velmi omezuje v místech kam s nimi můžete chodit (bazén, kulturní akce), jak je nosíte (v létě to může být velký problém, stejně jako nemožnost sundat si sako v restauraci) a to nemluvím o tom, že pokud jste pod vlivem alkoholu (stačí jedno pivo) nebo léků (nějaký silnější prášek proti bolesti), neměli byste ji mít vůbec u sebe.
V samotném konfliktu může samotná přítomnost střelné zbraně situaci příliš vyostřit a vést ke zbytečně fatálnímu řešení. A to jak ze strany obránce, tak i útočníka.
V běžném konfliktu je také daleko větší pravděpodobnost, že Vám zbraň někdo sebere, než že se s ní budete bránit.

Cena: začíná kolem 1500 za použitou zbraň (ATC, ČZ 50) až ke 30 000 (Sig Sauer 226, Heckler & Koch)

Výhody: dosah, účinek, psychologický efekt

Nevýhody:  fatalita řešení, „nutnost kvalitního výcviku“, špatná dostupnost, možnost zranění okolostojících, komplikované na nošení

 

Boxery

Boxer je zkonstruovaný pro to, aby energii rány pěstí koncentroval do jednoho bodu. Vyplývá z toho jeden zásadní fakt – pokud neumíte dát pěstí “normální” ránu, boxer už vám nepomůže. Vyrábí se z různých materiálů (ve většině případů kovy) a rozličných tvarech, většinou zdobené lebkami a opatřené různými hroty.
Při úderu se špatně odhaduje intenzita, zásah do obličeje bývá destruktivní, působí tržné rány a fraktury, při zásahu některých částí hlavy i smrt.
Obecně se považuje za “špinavou zbraň” a v příručkách se definuje ukončení boje s boxerem ozbrojeným útočníkem takto: “ … pokud jste porazili útočníka s boxerem, dupněte mu na ruku a způsobte mu mnohačetnou velmi bolestivou frakturu – ať si to pamatuje.”

Cena: od 100 Kč do 1000 Kč

Výhody: zvyšuje účinek útoku

Nevýhody: bezprostřední kontakt s útočníkem