Blue baton

5169x

Blue Baton je bezesporu špička mezi cvičnými obušky. Je vlastně i jediným zástupcem svého druhu. Nás zajímal hlavně pohled těch, keří ho poznali „na vlastní kůži“ – byť každý z jiné strany…

 Pohled instruktora 

Bc Petr Moučka

Blue Baton představuje obrovský pokrok ve výcviku používání teleskopických obušků. Jako jediný simuluje vlastní situaci ještě před tím než se Vám podařilo obušek otevřít. V klasickém výcviku od začátku do konce pracujete s polstry, které simulují již otevřený obušek. Jenže většina situací na ulici vypadá dost jinak.

Relativně pozdě totiž rozeznáte akutní nebezpečí a ze slovního napadání z velmi krátké vzdálenosti agresor přejde do chytání a následného boje na zemi, případně ze strkání do úderů. Najednou nastává problém obušek jenom vyndat z pouzdra, natož otevřít v kontaktu s útočníkem. Proto je nezbytně nutné celou situaci několikrát projít s tréninkovou zbraní jako je Blue Baton, který reálně zhodnotí vaše možnosti otvírání obušku v kontaktu se soupeřem. Donutí vás ke správné posloupnosti kroků (udělat si prostor rukama a až následně sahat po obušku).

Obušek velmi dobře simuluje vlastní otvírání (odpor odpovídá síle otvírání pravého obušku a při špatném provedení se neotevře celý). Zároveň tvrdost gumového konce předává adekvátní množství energie útočníkovi (nepopírá tedy biomechanické principy pohybu těla po zásahu jako u polstrů), ale vzhledem k materiálu nehrozí reálné nebezpečí trvalého poškození zdraví. Maximálně to štípne (což nám prozradí hodně o reakci těla při zásahu kovovým obuškem). S Blue Batonem k bezpečnému tréninku postačí helma.

Blue Baton nám rovněž otevřel zcela nové možnosti simulací v rámci našeho výcviku “Domu zabijáků”. Scénář je velmi jednoduchý a ve zkratce jde o to, že do squaterského domu Vám zatáhli přítelkyni. Vy je pronásledujete a procházíte celý dům právě s BB, v každé místnosti někdo je (ne každý vás ale automaticky napadá, někteří se na vás lepí s tím že Vám pomohou). Někteří mají Shocknife, jiní tyče, další jsou neozbrojeni. Je tam přítmí a hodí se baterka. Vy u sebe máte Blue Baton. Pokud ho otevřete předčasně, automaticky jsou na vás místní nabroušeni a “provokujete” je k větší agresivitě, což natahuje čas, který je pro vyhledání zraněné přítelkyně omezený. Pokud ji najdete, je v bezvědomí a krvácí – vy ji musíte ošetřit a dostat z budovy …

 Pohled studenta 

Zhruba 15 let se pohybuji v oblasti bezpečnostních služeb, ochrany osob, ochranky na sportovních utkáních či diskotékách. Obušek je pro mě pracovní nástroj, na který hodně spoléhám. Mám za sebou nějaké kurzy, pár reálných použití. Od kurzu SORUDO jsem čekal rozšíření obzorů a zopakování toho, co už umím. Hned úvodní modelová situace mě bohužel přesvědčila o tom, že toho umím daleko méně než jsem myslel.

Všechny techniky, které jsem kdy cvičil byly s otevřeným obuškem. Už fakt, že jsem ho nedokázal vyndat z pouzdra včas, než na mě zaútočil chlapík s barvícím nožem mnou dost otřásla. Po druhém nebo třetím zásahu už jsem ale držel obušek v ruce a chystal se začít konečně pořádně bránit. To se ale lehčeji řeklo, než udělalo. Útočník pořád dotíral, já se snažil krýt a prostoru na otevření obušku bylo tak proklatě málo. Asi po desáté ráně šéfinstruktor Petr Moučka mé trápení ukončil a poslal mě stranou – mezi ostatní stejně zmasakrované účastníky.

Z modelové situace mi vyplynula jasná věc – umět rychle vytasit obušek a dát první je naprosto zásadní věc, pokud chcete v konfliktu přežít. A tady se právě ukázal Blue Baton jako neocenitelná výhoda ve výcviku. Procvičovali jsme tasení a údery z různých poloh a hned zasazovali rány. Nejdříve se zavřeným teleskopem, později i s otevíráním. To všechno ve dvojicích, pouze s ochranou obličeje, takže pohyblivost zůstala, navíc to bylo zcela bezpečné. Něco takového prostě s polstrem nenacvičíte…

Později se přidala obrana proti různým druhům napadení, proti různým zbraním. Zasažený útočník reagoval přesně tak, jak jsem si představoval a jak jsem chtěl – po zásahu ruky pouštěl zbraň, po zásahu kolene či stehna padal. Bolest byla přesně taková, abyste si uvědomili, že už ten nůž nechcete držet, ale ne zas taková, aby vás to odradilo od dalšího treninku. Prostě taková motivační bolest – bojovníci ví, o čem mluvím. Pokud by to bylo na někoho moc, stačilo by přidat další vrstvu oblečení a bylo by po „problému“.
Celý kurz mě i díky Blue Batonu velmi nadchl, dozvěděl jsem se spoustu nových věcí a zjistil, že některé věci co mě učili jsou spíše pověry než funkční techniky.

Blue Baton si určitě pořídím, dá mi nové možnosti jak trénovat se svými kolegy a posunout tak svou odbornost zase o kus dál.
Pavel C., 33 let, Hradec Králové
Blue Baton si můžete objednat mailem na shop@sorudo.cz