Cestování se zbraněmi

11047x

Občas nás povinnosti nebo zábava zanesou na různá místa. Když už ta situace nastane a vy musíte vyrazit do zahraničí, vždycky je dobré být připraven.

Cestování se zbraněmi 
“Ti, kdož překovají své meče v pluhy budou orat pro ty, kdo to neudělali”

Občas nás povinnosti nebo zábava zanesou na různá místa. Když už ta situace nastane a vy musíte vyrazit do zahraničí, vždycky je dobré být připraven. Nejen ve smyslu výcviku ale i ve smyslu nástrojů, které Vám pomohou řešit nejrůznější situace – nejen obranné. Skoro každý nástroj (zbraň) se dá využít i jinak. Nožem můžete nakrájet salám k svačině nebo přeříznout bezpečnostní pásy, teleskopickým obuškem rozbít okénko u auta když se potřebujete dostat k zraněnému nebo ho použít jako vratidlo při improvizovaném zaškrcení krvácení, pistolí můžete kromě střílení i otevřít láhev. Ehm. Fakt jsem to jednou viděl.

Obecně – pokud cestujete po Evropě, díky Shengenskému prostoru na vás nikdo nebude číhat za závorou a šacovat vás. To ale na druhou stranu člověka tak ukolébá, že před vycestováním není tak obezřetný a třeba něco zapomene v autě. Třeba krabičku nábojů. A třeba to zjistí uprostřed Německa na dálnici při silniční kontrole. A potom sedí v autě a přemýšlí, jak otevřít ten kastlík a vyndat doklady tak, aby ta krabička nebyla vidět. No, ale dopadlo to dobře….
Doporučení – prohlédněte všechny kapsy (i u batohu) a komplet auto, než vyrazíte. Z kamarádovy zkušenosti vím, že i zakutálená 45ACP v kufru vám může udělat z výletu pěknou pakárnu.

V letadle je to o něco jednodušší, protože tam kontrolu udělají za vás a se “závadnou” zbraní vás do letadla nepustí. Seberou nůžtičky na nehty, “švýcaráky”, pepřáky, teleskopy, lahve na pití a vlastně všechno, co je napadne. Nebraňte se, nehádejte se, stejně neuspějete a můžou vám zakázat i samotný let. Všechny tyhle věci nacpěte do kufru co nejde přímo na palubu, pokud to není střelná zbraň nebo výbušnina, projde to v pohodě. A na palubě vám k obědu stejně dají kovový nůž…

Letištní rentgen pracuje na principu záření o dvou různých frekvencích. Podle hustoty a atomového čísla objektu pomocí ozařování ze tří stran určí 3D rozměr objektu a přiřadí mu barvu. Kovy jsou modré až černé, organické věci odstíny oranžové nebo červené, ostatní věci mají zelenou barvu. Občas do scanu přístroj přidá obraz zbraně či výbušného zařízení- to aby obsluha nespala…

Pokud jste držiteli zbrojního průkazu, můžete si udělat Evropský zbrojní pas. Pak budete mít šanci si své oblíbené zbraně vzít s sebou. Tedy pokud jste myslivci nebo sportovci. A někdo vás pozve. A i potom je budete mít někde pečlivě zabalené s nemožností okamžitého použití.
Na svůj oblíbený nabitý Smith & Wesson u pasu prostě budete muset zapomenout.
Zbývají tedy nože, teleskopy, boxery, obranné spreje. Pomineme diskutabilní funkčnost některých z nich (není to předmětem tohoto článku) a vydejme se více či méně ozbrojeni napříč Evropou…

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Slovensko 
“Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte!” – Juraj Janošík (před popravou)

Bratia slováci jsou velmi benevolentní – mají zákony víceméně totožné s našimi, problém tu nenastává.

Povolené:všechno

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Německo 
“Kdysi dávno svázala jakéhosi nešťastníka bolest zubů a on si krátil čas vymýšlením němčiny.” – Mark Twain

Tady už to začíná být zajímavé. Němci to vzali se svou příslovečnou systematičností. Zakázané jsou teleskopické obušky, boxery, nunčaky, pěstní dýky, oboustranně broušené dýky, nože se zubatou čepelí, motýlky i hvězdice. Jednoručně otvírané nože s pojistkou, stejně jako vystřelovací mají omezenou délku. A taky se jim nelíbí “tanto” ostří.
Pepřové spreje. Tam existuje vyjímka – pokud je jejich úřadem označený jako obranný proti zvířatům, je legální – jinak ne. Ale zapomeňte na to, že byste ho vzali na nějakou demonstraci.
Pokud to shrnu – projde vám nůž s čepelí do 8,5cm.

Povolené: nože do 8,5 cm, spreje proti zvířatům

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Polsko
“Vždycky když slyším Wagnera, mám chutť přepadnout Polsko.” – Woody Allen

Naši severní sousedé měli až do roku 2002 zákon zakazující nože s čepelí delší než 10 cm. Je naštěstí už zrušen, nicméně pobíhat s velkým nožem po ulicích se stále ještě nedoporučuje. Zajímavý je zákaz mečů – porážka od Lehnice nebo Moháče je zřejmě ještě příliš živá…. Pepřové spreje zde nejsou klasifikovány jako zbraň, ani s obuškem není problém. Nicméně v době Polského předsednictví unii (od 1. července) je v některých městech zákaz nošení zbraní, těžko říct, jak přísně to budou vykládat, snad se to týká jen střelných.

Zakázené: de facto nic kromě mečů

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Rakousko
“Největší úspěch rakouské diplomacie bylo přesvědčit svět, že Mozart byl Rakušan a Hitler Němec.” – Neznámý autor

V Rakousku vám zakážou boxer i obušek, nože jsou bez omezení. Pepřový sprej povolen pro sebeobranu. A taky je tam úplný zákaz nukleárních zbraní – tak pozor, co s sebou vezete ;-).

Zakázané : obušek, boxer

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Francie
“Jít do války bez Francouzů? To je jako jít na jelena bez xylofonu.” – generál US Army

Ve Francii jsou zakázané vystřelovací nože, nože delší než 10 cm a nože otvírané jednou rukou. Pepřový sprej si koupit můžete, můžete ho i použít k sebeobraně – jediná chybička je, že ho nemůžete nosit u sebe. Ale doma v šuplíku v pohodě… Teleskopický obušek opět bez problémů.

Povolené: nože do 10 cm, obušek

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Španělsko 
„Vskutku, pane done Quijote,“ pravil holič, „Bůh je mým svědkem, že jsem neměl v úmyslu vás urazit, a nesmíte se tedy zlobit.“
„Vím sám nejlépe, kdy se mám urazit,“ odpověděl don Quijote. – Miguel de Cervantes y Saveedra

Motýlky, fantasy nože, vystřelovací nože, karambity a dýky s čepelí delší než 7cm si nechte doma. A ten mrňavý nožík s čepelí do 10 cm si při běžném nošení zajistěte tak, aby nebyl v přímém dosahu (baťoh, kufr, ledvinka). Když je vám 18, vemte si i pepřák do obsahu 5% CS. Teleskop opět v pohodě.

Povolené: Nože do 10 cm, obušek, pepřák

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 Švýcarsko
“Měj rád svého souseda, ale nebourej plot.” – Švýcarské přísloví“

Švýcaři jsou nějak zvláštně hákliví na některé věci. Je to země, kde má každý doma ve skříni útočnou pušku, tlumič koupíte na občanku a ani laser tam nikoho nevzrušuje. A když se tam objevíte s nožem s jednoručním otvíráním (jestli tam je pružina, očko nebo kolíček je každému putna) co má čepel delší než 3cm, máte problém. A nůž s čepelí 2,5 cm snad ani nemá cenu otvírat, že jo. A opět zákaz vrhacích nožů, balisongů (motýlek) a fantasy nožů. Dále jsou zakázané “nebezpečné objekty” – nunčaky, meče – obávám se, že při troše vůle (či zvůle) by tam šel zařadit i teleskopický obušek.

Povolené: nůž do 3 cm

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Holandsko a Belgie
“Nevím, jak to chodí na vaší planetě, ale u nás v Mayberry s ozbrojenými, zkouřenými maniaky takhle nemluvíme.” – mlékař Dan

V Holandsku zřejmě také znají Red Meat, takže ve větších městech je nošení nožů zakázáno. Pokud vyjedete na venkov, zavírací nůž s čepelí do 7 cm a pevný do 27 cm je v pohodě. Zakázané jsou poplašňáky, hračky vypadající jako pravé zbraně, meče, boxery, obušky, plynovky, celkově útočné, vrhací či úderové zbraně. Případného útočníka zřejmě musíte umlátit tulipánem. Nebo dřevákem…

Povolené: zavírací nůž do 7 cm

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Itálie
“Žít je jen věčné trápení, ale umírat taky není žádná radost.” – Italské přísloví

Nože s čepelí do 6,5 cm povoleny, zakázány vystřelováky, balisongy (motýlky) a vrhací nože. Teleskopické obušky jsou na povolení. Pepřový sprej vám projde.

Povolené: nůž do 6,5 cm, pepřák

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 Post-jugoslávské státy
“Musíme věřit v krásnější budoucnost a bojovat za ni proti všem, kterým je dobře i takhle.” 
Dušan Radovič (rozhlasový komentátor)

Tady jsou na nože obecně opatrní, někde je na hranicích registrují (Chorvatsko), někde rovnou zakazují (Slovinsko). Ve Slovinsku vám zakážou i všechny předměty, které mohou vést k útoku.

zakázané: všechno

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Rusko a postsovětské republiky 
“Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.” a “Nikdy v životě se něco takového nestalo, a už je to tady zase.” – Viktor Černomyrdin, expremiér

V zemi kde dnes znamená zítra (a včera už bylo pozdě) je ozbrojování sebe sama legální cestou problém. S pepřovým sprejem problém nebude. S nožem ano. Na každý nůž by měl být teoreticky vydán posudek, který ho po posouzení rozměrů zařadí do příslušné kategorie. Bez povolení můžete mít turistické nože – do 9 cm šířky čepele. S jedním ostřím, druhé maximálně do 35% délky ostří. Nože nesplňující tyto požadavky jsou lovecké, nebo chladné zbraně a je na ně potřeba licence. Pepřové spreje bez omezení, stejně jako obušky. Naproti tomu na Ukrajině je zakázané všechno.
Povolené: obušek, pepřák, nůž do 9cm šířky ostří (kromě Ukrajiny)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Řecko
“Bojím se Řeků, i když přinášejí dary.” – Trojský kněz Laokoon

Zbraně si neberte na veřejné oslavy, jinak bez omezení.

Povolené: všechno

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Severské státy
„Mám dost, příteli, ty se zachraň!“ Gustav Adolf, bitva u Lützenu“

Kdyby se Odin vydal podívat se na místa odkud pocházeli jeho bojovníci, sebral by mu jeho bájný meč Balmung první policista, kterého by potkal. V Norsku i Švédsku jsou zakázané balisongy, vystřelováky, meče, šavle, stileta (dýky s trojhranou čepelí). Lovecké a rybářské nože bez problémů.
Finsko tuto problematiku neřeší vůbec. Ve všech skandinávských státech je pepřový sprej či teleskopický obušek je možný nosit jen na základě licence, kterou jako turista těžko získáte. Vypadá to, že dostat se teď do Valhally je daleko větší problém než kdy dřív….

povolené: nůž

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Velká Británie
„Díky Bohu! Konečně se na ně budeme moci vrhnout s bodáky!“ – Generál Sir Hugh Gough v bitvě u Sobraonu, únor 1846 (…po tom co zjistil, že jeho vojákům dochází munice)

Tohle je radost. Je tam zakázané úplně všechno, co se dá použít jako zbraň. I k nošení šroubováku nebo krumpáče po ulici musíte mít pádný důvod. Nebo licenci (pro turistu problém).

povolené: nic

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jak je z přehledu poznat, máme u nás velmi benevolentní zákony, co se týká nošení zbraní. Je to v Evropě spíše vyjímkou. O to důležitější je kvalitní výcvik, který vás nenutí fixovat se na cokoliv, co nemůžete nebo nechcete nosit stále u sebe.
Údaje obsažené v tomto článku jsem čerpal z různých zdrojů – Ministersvo zahraničí, Ministerstvo vnitra (jak naše, tak i příslušných států), případně různé zdroje (knife.cz, outdorforum.cz.)Budu rád, pokud se s námi o své připomínky, zkušenosti a zážitky z cest podělíte na „Facebooku“:http://www.facebook.com/sorudo