“Dát někomu pěstí “

7663x

Proč by mohla být chyba trefit někoho pěstí

Vždy, když se díváme na filmy, kde je hrdina v ohrožení, a dostane se do rvačky – vidíme, jak protivníka skolí jedním, nebo i několika dobře mířenými údery, a to většinou ranami pěstí. A pokud jsme to nepřejali z filmů, tak nás to takto mohl učit otec, nebo trenér jako základní techniku neozbrojeného boje. Bránit se takto na ulici, by však mohla být vážná chyba.

Pravdou je, že úder pěstí je tvrdý, ale nese sebou celou řadu rizik. K základním patří chybné držení pěsti (především u laiků) – kde se často stává, že palec umístí do zavřené pěsti, a ten se při úderu zlomí, nebo špatně zpevněné zápěstí, které se snadno vymkne. Největším problémem (týkající se i zkušených bojovníků) je, že protivník při opakovaných úderech do obličeje “přirozeně” skloní hlavu dolů, a Vy v tu chvíli zasáhnete jeho temeno místo obličeje, a místo jeho nosu si zlomíte ruku (lépe řečeno záprstní kloubky). Po několika vteřinách tento “úder” vyřadí Vaši ruku a dokončení “boje o přežití” se výrazně zkomplikuje. Někdy se stává, že útočník uhne, a vy trefíte zeď nebo podlahu za ním – obzvlášť, pokud probíhá boj po tmě, v přítmí nebo z předchozího boje slzím.

Mnoho trénovaných bojovníků má dokonce blok někoho udeřit bez chráničů (rukavic), prostě proto, že to nikdy netrénovali. Dát někomu pěstí, může být díky socializaci problém pro všechny slušně vychované lidi.

Správně byste měli provádět údery dlaní – protože je osvalená – více toho vydrží, a zároveň je to větší plocha, a spíše zasáhne cíl. Důležité je, že proti pěsti v úderech dlaní, máte mnohem větší chápavost a dokážete nejen udeřit, ale hned i chytit soupeře, nebo jeho ruku s nožem. Výhodné je i použití nehtů, které tato technika dovoluje. A v neposlední řadě se Vám později bude mnohem lépe vysvětlovat, že jste mu nechtěli ublížit, a proto jste také odráželi jeho výpady dlaněmi (facky), a ne pěstmi.

 

Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš  Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy  🙂

Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem facebooku. Označte naší stránku na FB jako „to se mi líbí“ ať vám neuteče příští článek 🙂

Těšíme se na Vás na našich kurzech!