“Jak vypadá hrozba.”

1850x

Pokračujeme v našem seriálu Mýty v sebeobraně, který jsme publikovali v časopise Krimi revue. Nyní máte i vy, čtenáři našeho blogu, možnost dozvědět se, co při sebeobraně na ulici funguje a co je pouze mýtus.

V České republice jsme odškolili přes 5000 klientů a setkali se s řadou vžitých mýtů o sebeobraně, které kolují mezi lidmi.  Přečtěte si zde názor odborníka, šéf-instruktora systému SORUDO, Petra Moučky.

Opravdová hrozba vypadá jinak, než si myslíme!

Vypadá hnusně, smrdí a je umaštěný. Je slizkej, má úchylnej výraz a dlouhý kabát. Taková je představa násilníka, především pro dívky. Taková postava bude číhat někde v křoví v parku a při noční procházce se na ně vrhne. Tohle je samozřejmě omyl. Pravda je, že takového útočníka si na ulici včas všimnete a vyhnete se mu obloukem.

 

Opravdu nebezpeční jsou distingování mladí hezouni, nejlépe v obleku, kteří se o Vás celý večer v baru pěkně starali, kupovali Vám víno nebo něco tvrdšího a byli šarmantní. Ještě Vám nabídli, že Vás doprovodí domů, přes ten nebezpečný park 😉 Takhle většinou vypadá znásilnění – potažmo násilník, kterého neznáte.

Podle obecné statistiky čelila pokusu o znásilnění nebo byla znásilněná každá třetí žena v ČR ! Ve většině případů jde však o sexuální násilí ze stran někoho, koho dobře znáte. Často to bývají otčímové, strýcové, kolegové z práce (mnohdy nadřízení), ale i manželé (v kombinaci s domácím násilím). Což do celého problému vnáší ještě sociální aspekt (obavu o práci, dítě atd.)

Dobrý kurz sebeobrany Vás naučí říct včas jasné NE … což odradí až 50% útočníků/násilníků, kteří si Vás vybrali jako snadnou oběť, která nebude dělat problémy (křičet). Ukažte jim už na začátku, že s Vámi to tak jednoduché mít nebudou. Samozřejmě, že to opět souvisí se sebevědomím. To čerpáte jednak z toho, že víte co máte dělat a podobnou situaci, byť jen modelově, jste na kurzu mnohokrát zažila. A zároveň z vědomí, že pokud to nezafunguje verbálně dokážete se fyzicky ubránit.

Pozor na vulgarismy. V některých kurzech se vymezení proti útočníkům učí příliš agresivně i pomocí řvaní a vulgarismů. To ale může být chyba! Místo zklidnění dotěrného chlapíka můžu vyeskalovat jeho agresi, tím že mu sprostě nadávám nebo vyhrožuji. Buďte asertivní, věcní, ale nedávejte mu záminku útočit.

Takže pokud se chcete vyhnout znásilnění (kde se často oběť i opakuje) a následnému traumatu, pro Vás nebo i pro Vaše blízké (sestry, dcery, matky, manželky), tak jen tím, že absolvujete nějaký chytrý kurz sebeobrany. Tak ale šup na něj !


Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem  facebooku.  Označte naší stránku na FB jako „to se mi líbí“ ať vám neuteče příští článek 🙂

Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš  Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy  🙂