Mexico City – Den 9. (26.10.)

1494x

Dnešní den by se dal velmi rychle shrnout jako celodenní čekání na schůzku, která nakonec nedopadla. Protože mám ale povídací náladu, vezmu to trochu zeširoka..

Začali jsme snídaní ve Světovém obchodním centru v americké restauraci – kde ani jedna číšnice nemluví americky. Posnídali jsme s velitelem bodyguardů, který se právě vrátil z 54hodinové mise na ochranu vlaku, který projíždí z jižní ameriky až k mexicko-americkým hranicím. Vlak se všemi vagony je dlouhý 3 kilometry a jedna cesta mu trvá 27 hodin přes zemi nikoho, kde se ho po cestě snaží vykrádat.

Převáží vše od elektroniky, přes auta až po zlato. Na vlak se taky snaží naskočit hodně uprchlíků, aby se dostali do Ameriky. Pokud na ně policie narazí, bere jim boty a nutí je cvičit – kliky, lehsedy a podobně – aby byli unavení a nemohli běžet za vlakem.

Zároveň jsme si domluvili schůzku na odpoledne – s bývalým ministrem vnitra.

Po nějakém pobíhání po městě jsme se vydali na oběd, kde našemu mexickému kolegovi přišla SMSka, kterou jsem mu posílal ráno.. uklidnil mě, že 5ti hodinové zpoždění je naprosto v pořádku, že jsou zvyklí i na 12ti hodinové, a tak v Mexiku téměř nikdo SMSky nepoužívá, ale naprostá většina lidí komunikuje přes WhatsApp.

Taky jsem se dozvěděl hodně o řidičském výcviku bodyguardů – učí se jak zvládání auta v různých krizových situacích, otočky, manévrování ve vysokých rychlostech, nebo ve velkém provozu, tak různé formace a kooperaci více aut, blokování křižovatek pro průjezd VIP klienta, tak odstraňování překážejících aut z provozu.. jak přesně ho nabourat, aby ztratil kontrolu nad řízením, ale jejich auto ne. Na výcvik si vždy pořídí několik aut, která na polygonu kompletně zruší..

Taky se mi povedlo domluvit, že dostanu pancéřovaného Jeepa a budu se moct projet po Mexico City. Strašně moc se na tu 4 tunovou potvoru s 6ti litrovým 8mi válcem těším. Určitě u toho dostanu i nějaké tipy na řízení v extrémních podmínkách – což provoz v Mexiku jednoznačně je 🙂

Při cestě skrz město po hlavní třídě Reforma jsme viděli nějaký demonstrační pochod.. byly zablokované ulice, všude objíždky a chodníky plné těžkooděnců – každé 3 metry stál jeden. Ani nevím, kvůli čemu ta demonstrace byla.. tady je to prý naprosto běžná záležitost a mexičani demonstrují kvůli čemukoliv.

K večeru jsme dojeli na ministerstvo a vyzkoušeli jsme místní bezpečnost – pěkně po mexicku se nám podařilo projít do vládní budovy skrz ochranku a bezpečnostní rám, který se rozhoukal a rozzářil do ruda, ale vůbec nikoho to nevzrušovalo a nechali nás bez problémů projít..

Bohužel jsme se ale nedostali na schůzku, protože dotyčný musel odejít na mimořádné jednání vlády. Ale povedlo se nám domluvit schůzku na zítra.

A při čekání jsme domluvili i nové kurzy na každý zbývající den našeho pobytu. Už se těším na zítřek.

V.