“Mohla si za to sama – tím jak se oblékala.”

2029x

Po delší odmlce pokračujeme v našem seriálu Mýty v sebeobraně, který jsme publikovali v časopise Krimi revue. Nyní máte i vy, čtenáři našeho blogu, možnost dozvědět se, co při sebeobraně na ulici funguje a co je pouze mýtus.

V České republice jsme odškolili přes 5700 klientů a setkali se s řadou vžitých mýtů o sebeobraně, které kolují mezi lidmi.  Přečtěte si zde názor odborníka, šéf-instruktora systému SORUDO, Petra Moučky.

“Proč na oblečení až tak nezáleží?”

Často od okolí, které se doslechlo o napadení nějaké mladé slečny, slyšíme předsudek, že si za to mohla sama tím, jak se oblékala a “provokovala”. Na kolik je to ovšem pravda ?

 

Faktem je, že oblečení samo má na napadení jen velmi malý vliv – mnohem důležitější je, jak je slečna stavěná, jak se chová, a jak reaguje na “oťukávání” ze strany útočníka. Útočník obecně hledá snadnou oběť … někoho, kdo nebude křičet a dělat problémy – to platí nejen u dívek a pokusů o znásilnění, ale i u mužů a loupežných přepadení nebo rvaček. Představte si to – kdybyste byli rváč nebo násilník, a chtěli si dokázat svoji dominanci, vybrali byste si někoho, z koho sebevědomí přímo čiší a je očividně ochotný se prát/bránit, nebo radši někoho, kdo pro Vás nepředstavuje žádnou hrozbu?

Jak je to tedy s tím oblečením? … samozřejmě, že pokud vypadáte, že nebudete dělat potíže … bude hrát roli i to, jak snadné/rychlé Vás bude svléknout – tzn. výhodnější pro útočníka budou sukně než upnuté jeany. Vysoké podpatky zase indikují neschopnost rychle běžet a utéct … problém by mohly být i in-liny, protože je na nich člověk nestabilní. Delší a rozpuštěné vlasy je zase snazší chytit a strhnout oběť na zem. Jiný problém jsou plné ruce nákupních tašek, které znemožňují se efektivně bránit nebo mobilní telefon, který plně zaměstnává naši pozornost (např. při smskování).

Další faktor je drahé značkové oblečení nebo doplňky – jasně, že si spíš vyberu někoho, koho budu moct kromě znásilnění, rovnou i okrást, proto pozor na viditelně nošené šperky.

Naopak výzkum říká, že útočník si spíše nevybere slečnu, která je ozbrojená – např. deštníkem, hůlkami (nordic walking) nebo učebnicí … prostě něčím, čím Vás může rovnou praštit. Drtivá většina útočníků to vzdá, pokud Vás bude víc – jednoduše Vás nedokážou všechny udržet na místě a zabránit Vám dojít pro pomoc … jako skupinu vnímá útočník i to, že jdete se psem.

Shrnuto – nejdůležitější je nevypadat jako oběť – tím, jak reaguji na podněty, jaký mám výraz, i to jak, a kam se dívám – říct jasné NE ve správný moment. Dobře volit trasu a prostředí, a je-li to možné, do nebezpečných míst nikdy nechodit sama.

 

Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš  Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy  🙂

 

Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem  facebooku.  Označte naší stránku na FB jako „to se mi líbí“ ať vám neuteče příští článek 🙂

Těšíme se na Vás na našich kurzech!