Již druhý díl našeho seriálu Mýty v sebeobraně, který jsme publikovali v časopise Krimi revue. Nyní budete mít i vy, čtenáři našeho blogu, možnost dozvědět se, co při sebeobraně na ulici funguje a co je pouze mýtus.
V České republice jsme odškolili přes 5000 klientů a setkali jsme se s názorem, zda není jednodušší pořídit si střelnou zbraň, než se učit sebeobranu. Přečtěte si zde názor odborníka, šéf-instruktora systému SORUDO, Petra Moučky.
Proč nepoužívat pistoli v sebeobraně
Základním problém použití střelné zbraně v sebeobraně je velmi vysoká pravděpodobnost fatálního ublížení útočníkovi a z něj vyplývající soudní dohra. Což je na místě ve chvíli, kdy mne napadá nožem, ale už ne ve chvíli, kdy mi chce dát pouze facku, nebo do mě strká. Z fatálních dopadů vyplývají i morální zábrany. Srovnat si v hlavě, že toho člověka musím zastřelit, chce diagnózu nebo výcvik. Je to věc, se kterou se budete muset nějakou dobu vyrovnávat a každý normální člověk v kritické chvíli zaváhá – což se mu může stát i osudným.
Rizikové také je, že většina lidí neidentifikuje hrozbu dostatečně brzy a nechají útočníka přijít příliš blízko, proto i střelná zbraň, kde největší výhodou je právě vzdálenost, ztrácí smysl. Vyndat pistoli ve chvíli, kdy už létají rány, není zrovna jednoduché a chce to trénink.
Další hrozba (v tomto případě i mýtus) je zastavovací účinek a efekt na útočníkovi. Záleží sice na ráži a zasaženém místě, ale nejde o film a zasažení lidé neodlétnou 3 metry dozadu. Většinou běží dál a i po několikanásobném zásahu jsou schopní ještě několikrát bodnout nožem. Myslete i na to, že máte omezenou kapacitu zásobníku a ten zmizí mnohem rychleji, než byste čekali.
A asi nejdůležitější bod. Málokdo trefí vždycky přesně to, co chce – tzn. použitelnost zbraně na veřejných místech je velké riziko i pro nezúčastněné osoby. Představte si, že místo toho “hajz*a” trefíte těhotnou paní za ním – prostě proto, že se útočník hýbe a nestojí na místě (jako terč na střelnici) nebo proto, že se o zbraň s útočníkem perete. A jsou zde další aspekty, které pistoli znevýhodňují – např. průbojnost střel (trefím to, co stojí za ním), dostupnost (právní podmínky legálního nabití zbraně), pravidelný trénink – bojové střelby (mnoho času a finanční náročnost), omezenost nošení (bezpečné zóny – např. letiště, soudy, banky, ale i vybrané kluby), cestování se zbraní (různá omezení v sousedních státech) … atd.
V globálu (kromě přestřelek) je pistole na pouliční sebeobranu vysloveně nevhodná a základ bude vždy o tom, co umíte rukama a jak to máte srovnané v hlavě. Ruce Vám nikdo nevezme a nepoužije je proti Vám, nikde je nezapomenete a nikdo Vás nebude omezovat při jejich nošení 😉
Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem facebooku.
Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy 🙂
Každý týden zde naleznete nový článek. Příští mýtus “Proti většímu a silnějšímu stejně nemám šanci “ zveřejníme 28.9. 🙂