Odzbrojení společnosti sníží kriminalitu č.9/12

1323x

Aktuálně za nás další mýtus popsal a zpracoval jeden náš nadšený klient z kurzů sebeobrany a jeho práce je natolik dobrá, že jsme se ji rozhodli s jeho dovolením zveřejnit jako jeden z našich mýtů v sebeobraně.

Bylo nám jí také líto zkracovat, proto Vás čeká 12 dílů, které Vám mohou otevřít oči, pokud věříte, že odzbrojení společnosti je cesta ke zvýšení bezpečnosti. 🙂

Díl č.9. na téma  „Majitelé zbraní jsou násilníci, kteří si něco kompenzují“.

……….

………..………..

.„Majitelé zbraní jsou násilníci, kteří si něco kompenzují“

Podle Džamily Stehlíkové „Zbraň je symbolem moci, dominance a nadřazenosti. Nošením zbraně muž zvyšuje své sebevědomí, cítí se jako skutečný „mačo“ a alfasamec. Střelec si často kompenzuje své komplexy méněcenností, jeho velikášství a nepřiměřená agresivita mohou vyústit až v tragédii“.

Pomineme-li sexistický rozměr tohoto tvrzení, neboť nezanedbatelná část zbraní je vlastněna ženami, znamenalo by to, že držitelé zbraní jsou jednou z nejnebezpečnějších a nejproblematičtějších skupin obyvatel. Je tomu ale skutečně tak?

Toto tvrzení má asi stejnou logiku, jako tvrzení, že ten kdo poslouchá techno hudbu, je automaticky uživatel drog a původce násilných projevů v hudebních klubech. Zakažme tedy hlasitou hudbu a hudební produkce.

A co třeba násilí na sportovních stadionech? Fotbal přeci přitahuje násilníky a motivuje je k výtržnictví. Buďme tedy důslední a zakažme fotbal.

Nesmíme zapomenout také na počítačové a konzolové hry, ve kterých je mnoho násilí. Ochraňme naše děti, zakažme internet a hry.

A co automobily? Na našich silnicích ročně zemřou stovky lidí. Potrestáme snad všechny řidiče hromadně a preventivně, tak jak to chceme udělat s držiteli legálních zbraní?

Skupina držitelů zbraní není sociálně homogenní. Zahrnuje spektrum od dělnických profesí, učitelů, policistů, vojáků, lékařů až po vrcholové politiky. Mají větší sklon k páchání trestné činnosti a touží ovládat životy ostatních násilím?

Přestože důvod vlastnictví zbraně je u každého z nich jiný, držitelé legálních zbraní jednu společnou vlastnost mají. Jejich přístup k životu je podobný, jako přístup k vlastnictví zbraně – zodpovědný.

V České Republice je 292 022 držitelů zbrojních průkazů, kteří dohromady drží 806 895 zbraní. Počet trestných činů, spáchaných legální střelnou zbraní, je ročně kolem 75 (průměr 2001 -2006), tedy méně než 0,025% celkového počtu držitelů. Pro srovnání lze uvést, že z cca. 6 700 000 držitelů řidičského oprávnění způsobí ročně přestupek nebo trestný čin zhruba 500 000 z nich.

Z vlastní instruktorské zkušenosti mohu říct, že pokud si držitelé zbraní skutečně „něco kompenzují“, pak je to mnohdy skutečnost, že jsou o hlavu menší a o 20kg lehčí než typický agresor.