“Pepřový sprej ho zastaví – viděl jsem to v TV.”

1942x

 

Startujeme seriál Mýty v sebeobraně, který jsme publikovali v časopise Krimi revue. Nyní budete mít i vy, čtenáři našeho blogu, možnost dozvědět se co při sebeobraně na ulici funguje a co je pouze mýtus.

V České republice jsme odškolili přes 5000 klientů a mnoho z nich, obzvláště žen, než navštívilo naše kurzy, spoléhalo na to, že v případě napadení by je zachránil pepřový sprej. Přečtěte si zde názor odborníka, šéf-instruktora systému SORUDO, Petra Moučky.

 

 

 

“Pepřový sprej ho zastaví – viděl jsem to v TV.”

V TV vidíte spoustu věcí 🙂 … bohužel tady se jedná o vysloveně nebezpečný mýtus. Nejde o to, že by pepřové i jiné slzotvorné prostředky vůbec nefungovaly – ale nefungují tak, jak vidíte v TV. Tzn. stříknete na něj sprej a on okamžitě odpadne a v agónii a křečích se začne válet po zemi. Ve skutečnosti trvá cca 20 – 60 sekund než nastoupí účinek spreje a útočníkovi se už opravdu nechce dál útočit. Po tu dobu musíte dál utíkat nebo bojovat rukama. A navíc jste se museli trefit – což pod stresem není úplně jednoduché a chce to cvik.

Taky berte v potaz, že útočník nechce být poznat – tak jak se asi obleče? … kšiltovka, kapuca, sluneční brýle, možná šátek přes pusu, kukla? … co chcete tím sprejem trefovat? 🙂

U použit sprejů je zásadní i to, aby se Vám neválel někde na dně kabelky, ale byl vždy na stejném a snadno dostupném místě. A abyste si ho připravili včas nebo pomocí správné komunikace odvedli pozornost a sprej mohli vyndat a aplikovat.

Sprejů existuje mnoho druhů, ale základní jsou dva: FOG neboli mlha, se kterým nemusíte nijak moc mířit, ale jeho účinný “dostřik” je cca 0,5 – 1 m; a JET neboli tekutá střela (představte si pramínek vody z injekční stříkačky), kterým je už mnohem těžší se trefit, ale účinný dostřik je až 6 m. Berte v potaz, že většinou reálnou hrozbu zaregistrujete až na kontakt rukou – tzn. cca na 1 m.

Častá obava, že tím vyřadíte i sebe sama, je nemístná – vítr prakticky nemá vliv a proto stoupat si po větru je zbytečné. Mnohem nebezpečnější by bylo, že mu to nastříkám na ruce (když se kryje) a on mi to pak v boji rozmatlá po obličeji. Další pravidlo: zákon schválnosti říká, že ať už spoléháte na jakoukoli zbraň, budete ji potřebovat zrovna když ji nemáte u sebe 😀 … tzn. spoléhejte na to, co Vám nikdo vzít nemůže a nikdy si to nezapomenete vzít s sebou – ruce, nohy a hlavně svoji hlavu.

Shrnutí: spreje jsou super jako mentální berlička proto, abych se v noci tolik nebála jít městem. Zároveň díky správně použitému spreji budu muset utíkat jen 30 sekund a ne 30 minut, ale klíčem je nespoléhat na něj a zaměřit se hlavně na kvalitní trénink a sprej používat až jako podporu toho, co umím rukama.

 

Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem  facebooku.
Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš  Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy 🙂

Každý týden zde naleznete nový článek. Příští mýtus „Nepotřebuji umět sebeobranu, protože u sebe nosím pistoli “ zveřejníme 21.9. 🙂