“Proti většímu a silnějšímu soupeři stejně nemám šanci”

3619x

Pokračujeme v našem seriálu Mýty v sebeobraně, který jsme publikovali v časopise Krimi revue. Nyní máte i vy, čtenáři našeho blogu, možnost dozvědět se, co při sebeobraně na ulici funguje a co je pouze mýtus.

V České republice jsme odškolili přes 5000 klientů a setkali s řadou vžitých mýtů o sebeobraně, které panují mezi lidmi.  Přečtěte si zde názor odborníka, šéf-instruktora systému SORUDO, Petra Moučky.

Proti většímu a silnějšímu soupeři stejně nemám šanci

Často před kurzem sebeobrany, především od dívek a žen, slýcháme, že proti většímu a silnějšímu útočníkovi stejně nemají šanci a že se bránit nebudou, aby ho ještě víc nevyprovokovaly.

 

Tak především, u správného tréninku sebeobrany nezáleží na poměrech velikosti a síly protivníků. Šance je vždycky, i když čím větší nepoměr to je, tím důležitější je načasování, chytrost a odhodlání.

Obrannou akci je potřeba si dobře připravit a spustit jí až ve chvíli, kdy mám šanci, že potom co odvedu jeho pozornost a zasáhnu citlivá místa, stihnu utéct do bezpečí, že mne někdo uslyší křičet a že pokud ho zasáhnu správně a tvrdě, tak se hned nevzpamatuje a nezačne mne pronásledovat. Naopak budu-li se bránit příliš brzy, nebo ve chvíli, kdy je na to útočník nejlépe připravený, moje šance se výrazně zmenší.

Další co je dobré si uvědomit je, že nezáleží na tom jak velký a naposilovaný ten chlapík je, ale že oko, ohryzek a varlata není jak naposilovat, nebo zpevnit 🙂 … jasně, že to chce moment překvapení, ukolébat ho správně volenou taktikou a natrénovanou komunikací, ale potom můžete zaútočit, když to téměř nečeká … v tu chvíli je jedno o kolik je větší a silnější. Další co pomůže, je použití zbraní – protože proti kovové tyči není imunní nikdo a propiska v oku zkazí celý den.  🙂

Nejpodstatnější věc je však přístup, o možnosti vyhrát vždy rozhoduje hlava. Pokud si myslíte, že na něj nemáte – máte pravděpodobně pravdu, ale platí to i obráceně. Ve chvíli kdy si věříte (a z tréninku víte proč) … vyzařuje to z vás a nikdo si na vás ani netroufne.

Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš  Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy  🙂

Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem  facebooku.

Každý týden zde naleznete nový článek. Příští mýtus “Universální obrana je útěk” zveřejníme 5.10.  🙂