Shocknife

3277x

Nůž je na ulici ta nejnebezpečnější zbraň, jakou můžete potkat. Je i nejčastější smrtící zbraní vůbec. Proto obrana proti němu by měla být prioritou pro toho, kdo to se sebeobranou myslí opravdu vážně. A my vám ukážeme způsob, jak udělat trénink opravdu realistický.

 

Nůž je na ulici ta nejnebezpečnější zbraň, jakou můžete potkat. Je i nejčastější smrtící zbraní vůbec. Proto obrana proti němu by měla být prioritou pro toho, kdo to se sebeobranou myslí opravdu vážně. A my vám ukážeme způsob, jak udělat trénink opravdu realistický.

 

 

Pohled instruktora

„Bc. Petr Moučka

Kromě toho, že jde o značné navýšení reality tréninku v tom, že se ho studenti opravdu bojí a ihned opravují nepovedený způsob obranné techniky, je Shocknife (dále jen SK) výjimečný i z jiného hlediska. Jde o biomechaniku zásahu – pouze s tímto nožem je možné docílit reálné reakce těla na zásah – např. pokud člověka říznete do břicha okamžitě se předkloní a často se i chytí za břicho, pokud ho pořežete v podkoleních jamkách nohy se přirozeně pokrčí a obránce rychle padá na zem. Až tady Vám v reálném čase opravdu dojde, jak tělo reaguje na zásahy, jak je tedy možné efektivně eliminovat útočníka pokud máte nůž a nebo naopak z jakých poloh se budete muset bránit pokud Vás nůž nečekaně zásáhne.

A nejde nutně pouze o zásah, typická reakce na vyndání nože je záklon nebo úklon do strany od nože. Pokud Vás u toho útočník drží je to velmi nevýhodná pozice pro boj. Nicméně trénink s gumovými nebo neostrými zbraněmi tento psychický blok a snahu udržet nůž co nejdál od těla nikdy nenasimuluje.

Zkušenost s SK nám dále prozradila, že každý člověk má různou inervaci kůže a reaguje na podněty SK nožem různě (9 z 10 okamžitě ustoupí – ucukne končetinou, každý desátý je ale k zásahu zcela imunní). Dále jsme zjistili, že lidé obecně nejméně reagují na pořezání rukou, více na zásah nohou a nejvíce na břicho a hlavu (což odpovídá i míře nebezpečnosti zásahu).

Vynikající kombinace v modelových situacích je SK v rukou útočníka proti BlueBaton, RAM nebo FX v rukou obránce. Velmi zajímavé modelové situace se vyvíjí při prohledávání zadržené osoby, agresivního vězně při vzpouře a nebo agresivních pacientů pokud mají v rukou právě SK.

Pohled studenta

Na první pohled není Shocknife nic převratného. Prostě jen velký plastový nůž s elektřinou. Rozdíl ale poznáte hned – doslova na vlastní kůži. Nejde ale jen o tu bolest – ta se dá vydržet. A brzy zmizí. Jde o ten pocit. O ten primární zvířecí strach.

Mám za sebou spoustu let historického šermu. Tam proti mně stáli protivníci se zbraněmi, co vypadaly a byly daleko zlověstnější – meče, šavle, kordy, jatagany, palcáty – na co si jen vzpomenete. A nácviky nebyly bez nebezpečí, kus železa je přece jenom kus železa. Člověk měl ale jistotu, že protivník udělá maximum pro to, aby vám neublížil, že tu ránu zastaví. Takže to nakonec moc bolet nemůže.

Potom jsem trénoval s různými plastovými a gumovými noži. Některé měly i hrany natřené barvou nebo křídou, takže jsem viděl i místo zásahu. Viděl, ale necítil – už z podstaty té cvičné zbraně to nebolelo – a když, byla to spíš náhoda než úmysl. Motivace uhnout byla závislá čistě na vůli, nejhorší co se mohlo stát, bylo oprašování křídy. Takže to nakonec moc bolet nemohlo.

Až konečně ve výcviku SORUDO systému jsem potkal Shocknife. Tedy hlavně on mě. Když jsem poprvé zaslechl ten charakteristický praskavý zvuk paralyzéru, zježily se mi chloupky na zátylku. Ozón zavoněl a já pocítil ten prastarý animální strach ze zásahu bleskem. Už jen to, že tu zbraň vidíte vás přiměje k ostražitosti. A věděl jsem, že tu ránu budu krýt jak nejlépe dovedu. Ne proto, že bych se tolik bál té bolesti – jak jsem už psal, vydržet se dá a za pár sekund už o ní nevíte. Tu ránu kryjete prostě proto, že víte, že vám protivník jinou šanci nedá, že první ránu a další a další zásahy nezastaví, že do toho půjde naplno. Protože ví, že vám neublíží.

A v tom vidím největší výhodu Shocknife. Vědomí, že je to to nejopravdovější, co lze při treninku použít. Maximální bezpečnost, maximální realita, maximální přiblížení útoku a obraně. A v neposlední řadě – maximální zábava…

Technické údaje

* Délka: 285 mm
* Materiál: lesklý plast, záštita z gumy
* Napájení: 9 voltová baterie
* napětí při kontaktu: 7500 V
* 4 úrovně nastavení
* tvarovaná rukojeť pro lepší úchop