“Universální obrana je útěk. “

1715x

Pokračujeme v našem seriálu Mýty v sebeobraně, který jsme publikovali v časopise Krimi revue. Nyní máte i vy, čtenáři našeho blogu, možnost dozvědět se, co při sebeobraně na ulici funguje a co je pouze mýtus.

V České republice jsme odškolili přes 5000 klientů a setkali se s řadou vžitých mýtů o sebeobraně, které kolují mezi lidmi.  Přečtěte si zde názor odborníka, šéf-instruktora systému SORUDO, Petra Moučky.

Ne vždy můžete útéct!

I my vás na našich kurzech učíme utíkat vždy, když to je možné – tak aby se člověk vyhnul morálním dopadům (dostanu ho na vozík, protože měl blbý den a někde se připil a jde si to vybít na mě), nebo právním dopadům (ubránil jsem se, ale budu se soudit), ale ne vždy utéct můžeme.

A to buď z faktických důvodů (např. ve výtahu, autobuse, nebo ve sklepě kde mne překvapil), nebo – což je důležitější a obtížněji řešitelné – z morálních důvodů (např. zraněný kamarád neschopný pohybu, dítě nebo přítelkyně v ohrožení).

Další z faktorů je vzdálenost. Je důležité naučit se, kdy se mohu k útočníkovi ozbrojenému nožem nebo jinou zbraní otočit zády (a utéct) a kdy ne. Jak jsme psali již minule, většina lidí špatně a především pozdě identifikuje reálné hrozby a pokud se v kritickém okamžiku ještě otočí zády, nejsou schopní se efektivně bránit. Takové „rvačky“ končí s velmi vážnými následky.

Pokud už jste na útěku (chcete-li, tak na taktickém ústupu), je důležité i to jak utíkáte. Zvláště pro dívky platí, že na rovince bude útočník (muž) většinou rychlejší než Vy. Proto je důležité kličkovat, obíhat popelnice, auta, lampy nebo stromy – tak abych stále věděl, kde útočník je a mohl podle toho měnit směr a stále měl něco mezi mnou a jím, co mu zabrání na mne dosáhnout – chytit mě nebo zasáhnout. Aby takováto obíhačka netrvala desítky minut je u toho potřeba volat z plných plic o pomoc.

Ale jak volat o pomoc, aby tuto výzvu ostatní lidé postřehli a poslechli? Když budete volat prosté POMOC, VRAŽDA apod. je pravděpodobné, že se ostatní lidé nebudou chtít dostat do stejných problémů a raději se schovají a budou dělat, že nejsou doma. Jsou dva chytré a praxí odzkoušené způsoby, které fungují. Když utíkáte a kličkujete, křičte u toho – HOŘÍ! Je zde slušná šance, že se ostatní lidé budou bát o svůj majetek a zdraví a proto se budou chtít podívat, co se kde děje.

Druhá chytrá možnost je, že v případě, že kolem lidé jsou (např. obtěžování v metru) oslovíte jmenovitě konkrétního člověka a tlak okolí ho donutí zasáhnout. Např. takto: “ Haló pane, Vy v tom modrém kabátě, jste tu očividně největší a necháte mne malou slabou ženu, abych se tu bránila tomu hromotlukovi sama?”. Je to potřeba natrénovat, nejlépe v modelových situacích na tréninku, ale funguje to skvěle. Tedy holkám 🙂

 

Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme na našem  facebooku.  Označte naší stránku na FB jako „to se mi líbí“ ať vám neuteče příští článek 🙂

Neváhejte a přijďte se naučit, jak se bránit chytře! Pro začátek doporučujeme například náš  Minikurz sebeobrany pro muže nebo Minikurz sebeobrany pro ženy  🙂